ایران دهکده
021 46 01 39 23

خانه تاریخی داروغه مشهد

خانه تاریخی داروغه، مربوط به دوره قاجار واقع در خیابان نواب صفوی مشهد میباشد که به دستور محمد یوسف خان که اواخر دوره قاجار داروغه مشهد بود، توسط معماران و بناهای روس به مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ متر ساخته شده است. این بنا ملک شخصی  داروغه بوده و  مراسم پذیرایی رسمی در آن برگزار میشد. بر اساس شواهد موجود تا حدود سه دهه گذشته، این بنای تاریخی کاربرد مسکونی داشته است، اما  در سال ۱۳۶۶ این خانه توسط ورثه به نمایندگان یکی از هیئت‌های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد یزد فروخته شد و از آن پس تا سال ۱۳۹۱ از این بنا به عنوان محل تجمع و اسکان هیئت‌های مذهبی استفاده می‌شد. اما در سال ۱۳۹۱ خانه داروغه تحت شهرداری مشهد قرار گرفت و زیر نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی با هزینه شهرداری با هدف نشان دادن فضاهای ایرانی ـ اسلامی و تاریخی به مردم مرمت شد و در ایام اداری هفته  از ساعت ۸ لغایت ۱۴ به صورت رایگان بازدیدش برای عموم شهروندان و گردشگران تور مشهد آزاد است.

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه در محله قبر میر، کوچه کشمیری‌ها، بزرگترین و زیباترین خانه مرمت شده در محدوده مرکزی شهر مشهد است که امروز به عنوان نمادی از معماری ایرانی اسلامی و مهندسی مطلوب از آن یاد می‌شود که با مبلغ ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان مورد تملک و بهسازی قرار گرفت.گفتنی است که در تاریخ اول سپتامبر ۲۰۱۶ برابر با ۱۱ شهریور ۱۳۹۵، سیزده برنده از ۶ کشور شامل  ایران، استرالیا، پاکستان، چین، ژاپن و هند، برگزیدگان این دوره از جوایز میراث فرهنگی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه اعلام شدند. هیات داوران این مسابقه متشکل از کارشناسان برجسته بین‌المللی در عرصه مرمت و حفاظت میراث فرهنگی، پس از بررسی ۴۰ نامزد پیشنهادی از کشورهای منطقه آثار واجد شرایط برای دریافت این جایزه را برگزیدند.

خانه داروغه مشهد

معماری بنا خانه داروغه بسیار بی‌نظیر است به نوعی که در دو طرف حیاط بخش‌های زمستان ‌نشین و تابستان‌ نشین احداث شده است. در بخش زمستان‌نشین تمامی وسایل گرماساز، مطبخ و… در طبقه زیرین قرار گرفته است تا به نوعی دمای خانه را مناسب بسازد همچنین وجود بخاری دیواری و پنجره‌های دو جداره از عجایب این معماری محسوب می‌شود که در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفته است. در بخش تابستان‌نشین بنای خانه داروغه وجود اتاق‌های بادگیر و حوض آب جاری سنتی و سبک معماری کاملا مهندسی به نوعی این سبک را به رخ آیندگان کشیده است که با استفاده از انرژی‌هایی نظیر آب، باد، آفتاب و… چگونه می‌توان یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای اداره کرد.

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد 

  

مشاهده آدرس و موقعیت خانه داروغه مشهد به روی نقشه گوگل 

 

 

برای مشاهده نرخ تور مشهد با هتل ها، امکانات و خدمات مختلف اینجا کلیک کنید

 

لینک های مفیدتر درباره ی سفر به مشهد


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.