ایران دهکده
021 46 01 39 23

خانه قجری ملک و دانستنی هایش

خانه ملک مربوط به اواخر دوره قاجار، واقع  در مشهد- ضلع شرقی خیابان امام خمینی- روبروی اداره دارائی میباشد. خانه ملک  که در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۱۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، در سال ۱۳۷۹ مورد مرمت قرار گرفته و هم اکنون مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی خراسان رضوی است در نمای آن از تلفیق کاشی و آجر استفاده شده که این تزئینات به بنای خانه جلوه ای چشم انداز و هنرمندانه بخشیده است و یکی از نمونه خانه‌های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه به حساب می آید.

خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد

مرحوم حاج حسین ملک در سال ۱۲۵۱ شمسی در تهران چشم به جهان گشود و پس از مدتی تحصیلات خود را در محضر مرحوم میرزا ابوالحسن جلوه ادامه داد. او در سال ۱۲۸۴ شمسی در مشهد، اداره املاک پدر را در دست گرفت. حاج حسین ملک را می توان یکی از ثروتمندان ایران، طی صد سال گذشته به شمار آورد چراکه  دارایی او بی نهایت بود و  بخشندگی اش او را به ثروتمند نیکوکار مشهد تبدیل کرده بود وی که  سال ها اجاره دار املاک و مستغلات آستان قدس رضوی بود و چون از فکر اقتصادی خوبی برخوردار بود، توانست از این راه ثروت کلانی را به دست آورد و در سال ۱۳۱۶ شمسی نیز شروع به وقف اموال خود کرد. از جمله وقف های او می توان به کتابخانه ملی ملک، یک کتابخانه که تولیت آن را به آستان قدس رضوی سپرد، دو بیمارستان شامل بیمارستان رضوی در چناران و بیمارستان سجادیه در تربت جام که به شهرداری تحویل داده شد نیز از وقفیات وی به شمار می رود. حاج حسین ملک در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی به هر فرد فرهنگی در مشهد، ۵۱۰ متر زمین وقف کرد که در مجموع ۲۰۰ هکتار زمین در این زمینه وقف شد و در سال ۱۳۴۸ نیز، باغ وکیل، وقف مردم مشهد شد که تولیت آن را به شهرداری مشهد سپرد.

خانه ملک مشهد

سکونتگاه حاج حسین ملک در مشهد در دو طبقه و با زیربنای حدود ۶۰۰ متر مربع در وسعتی معادل ۱۶۵۹ متر مربع در اوایل قرن چهاردهم خورشیدی ساخته شد است. بنای خانه ملک که  در گذشته بسیار وسیع تر بوده و به دلیل تخریب قسمت اندرونی و حریم شخصی زندگی حاج حسین ملک در سال 1370، در حال حاضر تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه با سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه های گچبری زیباست. خانه ملک امروزه مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی گشته و گفتنی است که مسئول حفظ و احیای محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حمام خانه ملک را تنها نمونه حمام تاریخی خصوصی دوره خود در شهر مشهد معرفی نموده است و جالب است بدانید که این بنا در سال ۱۳۸۵ به عنوان خانه توریست انتخاب شد.

خانه ملک مشهد

حمام خانه ملک در محوطه حیاط و باغ خانه ملک در زیر تلی از خاک مدفون بود که با حفر گمانه های باستان شناسی کشف شد. مساحت تقریبی این حمام حدود ۱۲۷ متر در زیرزمین با معماری خاص اسلامی است که دارای قسمت های میان در، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتش دان و محل انبار چوب و مواد سوختنی است. خانه ملک از لحاظ معماری تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است به طوریکه نماسازی ها بر اساس معماری سنتی و پلان های اجرا شده بر اساس معماری اروپایی است.

خانه ملک مشهد

امروزه در خانه ملک، کارگاه های بافت فرش و گلیم، کارگاه سفال و سرامیک و لعاب کاری، کارگاه سوزن دوزی و انواع دوخت های سنتی، کارگاه معرق و منبت، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه جلدسازی، سوخت و چرم بری و صحافی سنتی دایر می باشند و استادکاران زبردست، با عنایت به روشهای سنتی، به خلق آثاری درخشان و هنرمندانه می پردازند و در راه حفظ و بقای گوشه ای از هنرهای سنتی این سرزمین عاشقانه می کوشند.

خانه ملک مشهد 

  

مشاهده آدرس و موقعیت خانه ملک مشهد به روی نقشه گوگل 

 

 

برای مشاهده نرخ تور مشهد با هتل ها، امکانات و خدمات مختلف اینجا کلیک کنید

 

لینک های مفیدتر درباره ی سفر به مشهد


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.